45th Barastoc Horse of the Year ….first day a huge success

45th Barastoc Horse of the Year Show began today, this grand horse show is one event that many Victorians look forward to and socially it is also a time for many friends to catch up. This year sadly Victoria faced the most horrific lead up, as of Tuesday there are 18 fires spanning 180,000 hectares still burning across Victoria, including major fires in the Latrobe Valley, East Gippsland, Kilmore, Mickleham, Warrandyte, houses have been lost, properties blackened, livestock and wildlife have paid dearly and even as the show starts there are many of our fellow showies still not knowing if they have a home to go back too. It was the shocking news that friends Fran, Reg and Jeff Cleland’s home had been destroyed on the Sunday that has hit hard, our thoughts are with them, everyone knows the tireless work they have done for the horse community, previous Chair and founders of the Barastoc Horse of the Year Show, Reg was always there at WPNEC when you needed something – the man worked from sun up to sun down, Fran instigated many wonderful events to the show world, the list could go on and on with what they have put into the horse world, but more importantly they are dear friends to many of us and we are all feeling their loss and pain at this time. We hope as we go live with our report that others that were evacuated finally get to go safely home.

Photography by Bridey Lee & Sandy Morphett

Today started with the new layout of the rings for the Barastoc show, listening sideline there were no negative comments, so that was off to a good start and hopefully with the trade stands ringside, traders will experience added traffic to their wares. With all the open and newcomer in-hand judging, Junior Saddle classes, Owner Rider, Leading Rein, First Ridden it was going to be a busy day for the UK judges Gloria Oaks, Russell Marks , Martin Skelton, Julie Crowley, Pat Pattinson and Beverley Moore. The set up looked great with beautiful horses and ponies, handlers dressed immaculately for the day, it really looks like a fair.

Full results below and photo gallery to follow, so please check back and remember to check out the Barastoc HOTY Photo site to download Free photos www.barastochotyphotos.com ‘Share your Barastoc Experience’

Thursday Results

Led Horses of the Year

Class 1. Led Newcomer Shetland

  • 1st 120 DANIEL PARK ROYAL DOULTON Sue‐Ellen Latham
  • 2nd 291 KRISTAMOOR LODGE KEIRAN Jane Gerber
  • 3rd 245 KANIMBLA SPECIAL EDITION Vicki Oconnell
  • 4th 265 KILPARA PARK BRANTY Aziza Coridas

Class 2. Led Newcomer Small Pony, 12.2 hands and under

  • 1st 531 TOORAVALE MONTANA Vicki Oconnell
  • 2nd 199 HADDON PARK COSMIC JEWEL D Galea
  • 3rd 549 VICTORIA TOWER WISHLIST Deanne Dalton

Class 3. Led Newcomer Large Pony, over 12.2 & not over 14 hands

  • 1st 597(596) XANTHE OF SEFTON Karen Shaw
  • 2nd 182 GLO‐BROOK SELECT Carolyn Alker
  • 3rd 2 ACM REGAL RENAISSANCE Danielle Ford

Class 4. Led Newcomer Galloway, over 14 hands and not over 15 hands

  • 1st 354 MONORVALE AFTER FIVE Sara Love
  • 2nd 137 DREAMTIME FLIRTINI Julie Conti
  • 3rd 45 BARRINGTON PARK COVERGIRL Miss Jade Lornie

Class 5. Led Newcomer Hack

  • 1st 422 RAMSAY PARK KAARMA Katie Ramsay
  • 2nd 231 IN THE DARK Rebecca Shute
  • 3rd 360 MOUNT KOSCIUSKO Marci Worland

Champion & Reserve Champion Led Newcomer

  • Champion 422RAMSAY PARK KAARMA Katie Ramsay
  • Reserve 231 IN THE DARK Rebecca Shute

Class 6. Led Newcomer Show Hunter Pony

  • 1st 321 LORIOT TANGO Rebecca Gerber
  • 2nd 594 WYOMING PARK LADY BAY Louisa Penn
  • 3rd 482 SILKDALE RUFFIAN Judy Ivory

Class 7. Led Newcomer Show Hunter Galloway

  • 1st 464 SANLIRRA PUPPET SHOW Beverley Richards
  • 2nd 246 KAPETA FEDERA Donna‐Jean Moore
  • 3rd 451 ROXLEIGH FRANGELICA Sally Russell

Class 8. Led Newcomer Show Hunter Hack

  • 1st 10 ANNADALE MAXIMAX Pamela Shepherd
  • 2nd 402 PALADINS WESTMINSTER Kirra Burgess
  • 3rd 414 PINK I AM Abby Heffer

Class 9. Led Open Show Hunter Pony, 12.2 hands and under

  • 1st 559 WENDAMAR BLUSH Emma Richardson
  • 2nd 586 WYANN CHIP N DALE Acacia Hryhorec
  • 3rd 373 NILTON JENNY WREN Sally Bayles

Class 10. Led Open Show Hunter Pony, over 12.2 and not over 14 hands

  • 1st 601 YATALA QUEST Fiona Mcintyre
  • 2nd 594 WYOMING PARK LADY BAY Louisa Penn
  • 3rd 507 TALLARA PARK TREASURE Tallara Park Stud

Class 11. Led Open Show Hunter Galloway

  • 1st 464 SANLIRRA PUPPET SHOW Beverley Richards
  • 2nd 94 CHERATON ART DECO Simone Padoin
  • 3rd 522 TERRA FELIX XL Holly Ticehurst

Class 12. Led Open Show Hunter Hack

  • 1st 1 ABERCORN INCA MOON Brendan Mckenzie
  • 2nd 429 REMI ROCKEFELLA Jane Veall
  • 3rd 445 ROSEBROOK MOSCARTO Jacinta Collard

Champion & Reserve Champion Led Show Hunter (Classes 6 to 12 inclusive)

  • Champion 601 YATALA QUEST Fiona Mcintyre
  • Reserve 464 SANLIRRA PUPPET SHOW Beverley Richards

Class 13. Led Open Shetland

  • 1st 268 KIMBA KRISP Ms. Corinne Collins
  • 2nd 120 DANIEL PARK ROYAL DOULTON Sue‐Ellen Latham
  • 3rd 377 NOLDAVEN BLACKJACK Penny Hollier, Jessie And Cody Kospartov

Class 14. Led Open Small Pony, 12.2 hands and under

  • 1st 596(597) XANADU OF SEFTON Karen Shaw
  • 2nd 149 EARLSWOOD RIPRAPNY Jackie Shipton
  • 3rd 456 ROYALWOOD MINUET Hayley Gears

Class 15. Led Open Large Pony, over 12.2 and not over 14 hands

  • 1st 597(596) XANTHE OF SEFTON Karen Shaw
  • 2nd 338 MELODY PARK DANCING QUEEN Susan Bufton
  • 3rd 484 SILKWOOD AS IN HEAVEN Fiona Mcintyre

Class 16. Led Open Small Galloway, over 14 and not over 15 hands

  • 1st 137 DREAMTIME FLIRTINI Julie Conti
  • 2nd 354 MONORVALE AFTER FIVE Sara Love
  • 3rd 317 LISMORE SHOWTIME Casey Shevlin

Class 17. Led Open Hack, over 15 hands

  • 1st 422 RAMSAY PARK KAARMA Katie Ramsay
  • 2nd 581 WINGROVE FINELINE Daira Vella
  • 3rd 360 MOUNT KOSCIUSKO Marci Worland

Champion & Reserve Champion Open Led (Classes 13 to 17 inclusive)

  • Champion 597(596) XANTHE OF SEFTON Karen Shaw
  • Reserve 422 RAMSAY PARK KAARMA Katie Ramsay

Class 18. Led Junior Small Pony, 12.2 hands and under

  • 1st 456 ROYALWOOD MINUET Hayley Gears
  • 2nd 243 KALANA ROYAL WATCHER Carla Box
  • 3rd 586 WYANN CHIP N DALE Acacia Hryhorec

Class 19. Led Junior Large Pony, over 12.2 and not over 14 hands

  • 1st 27 ASPEN WAY GALA ROSE Morgan‐Rose Maud
  • 2nd 829 LEANDA ACE OF DIAMONDS Victoria Gorst
  • 3rd 57 BINDARRA PARK SIR WILLOW Allana Adams

Class 20. Led Junior Galloway

  • 1st 307 LEANDA CHANCES ARE Laura Heffer
  • 2nd 436 RIVERSEA PARK REPERTOIRE Georgia Adams
  • 3rd 317 LISMORE SHOWTIME Casey Shevlin

Class 21. Led Junior Hack

  • 1st 561 WESSWOOD MASTER CASTE Holly Grose
  • 2nd 603 YULE TARAS DEVINE Shelley Riley
  • 3rd 152 ELMDALE PARK COSMOPOLITAN Carla Box

Champion & Reserve Champion Junior Led (Classes 18 to 21 inclusive)

  • Champion 27 ASPEN WAY GALA ROSE Morgan‐Rose Maud
  • Reserve 561 WESSWOOD MASTER CASTE Holly Grose

Class 22. Led Owner Handler Small Pony, 12.2 hands and under

  • 1st 456 ROYALWOOD MINUET Hayley Gears
  • 2nd 172 FLEURDLENE PETER PAN Charlee Cartledge
  • 3rd 156 ELWOOD FESTIVITY Tori Merygold

Class 23. Led Owner Handler Large Pony, over 12.2 hands & not over 14 hands

  • 1st 205 HARRINGTON PARK CATCH PHRASE Stephanie Day
  • 2nd 57 BINDARRA PARK SIR WILLOW Allana Adams
  • 3rd 27 ASPEN WAY GALA ROSE Morgan‐Rose Maud

Class 24. Led Owner Handler Galloway

  • 1st 317 LISMORE SHOWTIME Casey Shevlin
  • 2nd 574 WILLOWCROFT REGAL DELIGHT Breanna Forster
  • 3rd 367 Naruni Park Coco Chanel Jessica Wilson

Class 25. Led Owner Handler Hack

  • 1st 422 RAMSAY PARK KAARMA Katie Ramsay
  • 2nd 401 OXFORD SCHOLAR Megan Somerville
  • 3rd 105 COCONA Danielle Mactaggart

Champion & Reserve Champion Owner Handler Led (Classes 22 to 25 inclusive)

  • Champion 205 HARRINGTON PARK CATCH PHRASE Stephanie Day
  • Reserve 422 RAMSAY PARK KAARMA Katie Ramsa

Section 2. Junior Show Horse Under Saddle

Class 26. Junior Saddle Horse

  • Winner 217 HIGH FASHION Syenna Vasilopouls Vasilopoulos Syenna
  • 2nd 401 OXFORD SCHOLAR Megan Somerville Somerville Megan
  • 3rd 64 BOYFRIEND Alexandra Nairn Nairn Alexandra

Class 27. Junior Saddle Galloway

  • Winner 574 WILLOWCROFT REGAL DELIGHT Breanna Forster Forster Breanna
  • 2nd 554 WARRANWOOD NASA Jacqui Mcgregor Thomas Balleggi Jessica
  • 3rd 487 SILKWOOD SUBLIME Brynie Lee Lee Brynie
  • 4th 317 LISMORE SHOWTIME Casey Shevlin Shevlin Casey
  • 5th 92 CHAPPENHAM CITATION Shelley Lakin Butterworth Bella
  • 6th 307 LEANDA CHANCES ARE Laura Heffer Heffer Laura

Class 28. Junior Saddle Pony, over 12.2 and not over 14 hands

  • Winner 256 KARLANA OPENING NIGHT Ava Halloran Halloran Ava
  • 2nd 348 MIRANDA TOUCH OF MINK Emily Murray Murray Emily
  • 3rd 514 TAPU PRIVATE RENDEZVOUS Izabella Mcintyre Mcintyre Isabella
  • 4th 299 LANGTREE DISTINCTION Sophie Kootstra Kootstra Sophie
  • 5th 484 SILKWOOD AS IN HEAVEN Fiona Mcintyre Mcintyre Fiona
  • 6th 58 BIRCHWOOD ENCHANTRESS Stella Paterson Paterson Stella

Class 29. Junior Saddle Pony, 12.2 hands and under

  • Winner 208 HARRINGTON PARK SYMPHONY Maddy Ginn Ginn Maddy
  • 2nd 63 BORDERSHOW BOY SCOUT Bonnie Cox Cox Bonnie
  • 3rd 350 MIRINDA MISS MONEY PENNY The Fraser Family Fraser Jessica
  • 4th 172 FLEURDLENE PETER PAN Charlee Cartledge Cartledge Charlie
  • 5th 502 SYMPHONYS MINUET Fiona Mcintyre Mcintyre Fiona
  • 6th 456 ROYALWOOD MINUET Hayley Gears Gears Hayley

Section 3. Junior Show Hunters Under Saddle

Class 30. Junior Pony, 12.2 hands and under

  • Winner 65 BRANDY HOLLOW CANDYMAN Stella Horspole Horspole Stella
  • 2nd 116 DALGANGLE MOONSHINE Vienna Smith Smith Zara
  • 3rd 527 TICKLE ME ELMO Cherie Forehan Forehan Ashleigh
  • 4th 308 LEANDA HANKY PANKY Sarah Mccormick Mccormack SARAH
  • 5th 513 TAPU MOSAIC Lynn Milburn Milburn Lynn
  • 6th 23 ASHTAN PARK CROWNING GLORY Haylee Adams Adams Haylee

Class 31. Junior Pony, over 12.2 and not over 14 hands

  • Winner 358 MORNINGSIDE DAYBREAK Ebonie Lee And Sofie Goldsmith Lee Ebonie
  • 2nd 421 RALEIGH PICTURE PERFECT Emily Murray Murray Emily
  • 3rd 200 HADDON PARK SUNDANCE Alexandra Nairn Nairn olivia
  • 4th 49 BEAUPARC EXQUISITE Elizabeth Greshner Greshner Elizabeth
  • 5th 215 HERITAGE PARK CHARTREUSE Amy Bachmann Bachmann Amy
  • 6th 431 RHYL TOP HAT Anna Humphries Lee Ebonie

Class 32. Junior Galloway

  • Winner 39 BANBURY PARK CELBRATION Marissa Norris Norris Marissa
  • 2nd 464 SANLIRRA PUPPET SHOW Beverley Richards Hill grace
  • 3rd 479 SHELDENE SHAMEEKA Madelon Mcdonald Mcdonald Madelon
  • 4th 95 CHERATON MIKADO Polly Moloney Moloney Polly
  • 5th 522 TERRA FELIX XL Holly Ticehurst Ticehurst Holly
  • 6th 540 UHAVTA EARLE OF ARROGANCE Chelsea Kootstra Kootstra Chelsea

Class 33. Junior Hack

  • Winner 429 REMI ROCKEFELLA Jane Veall Veall Isabelle
  • 2nd 1 ABERCORN INCA MOON Brendan Mckenzie Tabak Madeleine
  • 3rd 69 BROADWAY DUNTROON Sally Shaw Shaw Sally
  • 4th 414 PINK I AM (not in program. Sue T to follow up) Abby Heffer
  • 5th 445 ROSEBROOK MOSCARTO Jacinta Collard Collard Jacinta
  • 6th 32 AURUM SOLARIUS Richard Blackam & Kim
  • Jacobson Jacobson Kim

Section 4. Leading Rein

Class 35. Conceptions Garlands Leading Rein Show Pony 12 hands and under (Riders 6 & 7 yrs)

  • Winner 63 BORDERSHOW BOY SCOUT Bonnie Cox Cox Bonnie
  • 2nd 589 WYANN PEACHES Emily Barton Barton Keira
  • 3rd 502 SYMPHONYS MINUET Fiona Mcintyre Lumsden Mietta
  • 4th 483 SILKWOOD ANGEL WINGS Sarah Mccormick Mccormack SARAH
  • 5th 390OSORY RICARDO Emma & Wesley Astbury Astbury Emma & Wesley
  • 6th 263 KERULEN MYFANWY Michelle Heagney Heagney Rosemary

Class 36. Leading Rein Show Hunter Pony 12 hands and under (Riders 3 7 yrs)

  • Winner 565 WHISTLEJACKETS FIREFLY Olivia Wall Wall Olivia
  • 2nd 118 DALPURA PEARL Olivia Mccormack Mccormack Olivia
  • 3rd 308 LEANDA HANKY PANKY Sarah Mccormick Mccormack SARAH
  • 4th 482 SILKDALE RUFFIAN Judy Ivory Latham Charlee
  • 5th 586 WYANN CHIP N DALE Acacia Hryhorec Hryhorec Acacia
  • 6th 207 HARRINGTON PARK PEEK A BOO Maddy Ginn Ginn Maddy

Section 5. First Ridden Pony

Class 38. First Ridden Show Pony. Rider 8 years and under

  • Winner 172 FLEURDLENE PETER PAN Charlee Cartledge Cartledge Charlie
  •  2nd 176 GIMARA PARK LOOK AT ME Sue‐Ellen Latham Forehan Ashleigh
  • 3rd 243 KALANA ROYAL WATCHER Carla Box Nelson MORGAN
  • 4th 589 WYANN PEACHES Emily Barton Barton Keira
  • 5th 166 FAIRLIGHT ACRES TIGGERS Ngaire Young Bathurst Katya
  • 6th 149 EARLSWOOD RIPRAPNY Jackie Shipton Bramley Stephanie

Class 39. First Ridden Show Hunter Saddle Pony. Rider 8 years and under

  • Winner 577 WILLOWGLEN LIGHTING BOLT Christine Anderson Velisha Lamoza
  • 2nd 118 DALPURA PEARL Olivia Mccormack Mccormack Olivia
  • 3rd 467 SARVEN PARK SUCCEED N EXCEL Nicole & Danyel Riemer Graham Paris
  • 4th 527 TICKLE ME ELMO Cherie Forehan Forehan Ashleigh
  • 5th 439 RIVINGTON ROCK STAR Edwina Sutherland Sutherland Felicity
  • 6th only 5 in class

Class 40. First Ridden Show Pony. Rider 9 years and not over 12 years

  • Winner 350 MIRINDA MISS MONEY PENNY The Fraser Family Fraser Jessica
  • 2nd 548 VICTORIA TOWER SEQUEL Nicole & Danyel Riemer Riemer Nicole
  • 3rd 456 ROYALWOOD MINUET Hayley Gears Gears Hayley
  • 4th 63 BORDERSHOW BOY SCOUT Bonnie Cox Cox Bonnie
  • 5th 502 SYMPHONYS MINUET Fiona Mcintyre Lumsden Edwina
  • 6th 589 WYANN PEACHES Emily Barton Barton Emily

Class 41. First Ridden Show Hunter Saddle Pony. Rider 9 – 12 years

  • Winner 308 LEANDA HANKY PANKY Sarah Mccormick Mccormack SARAH
  • 2nd 362 MURRAYDALE PARK CALUM Sheree Pengelly Pengelly Sheree
  • 3rd 117 DALGANGLE TONTO G.A. Rounds Wilson Ruby
  • 4th 65 BRANDY HOLLOW CANDYMAN Stella Horspole Horspole Stella
  • 5th 324 LYKANARRO LADYSMITH Ebonie Lee Lee Ebonie
  • 6th 482 SILKDALE RUFFIAN Judy Ivory

Section 6. Owner Rider

Class 42. Owner Rider Horse

  • Winner 69 BROADWAY DUNTROON Sally Shaw Shaw Sally
  • 2nd 445 ROSEBROOK MOSCARTO Jacinta Collard Collard Jacinta
  • 3rd 414 PINK I AM Abby Heffer Heffer Abby
  • 4th 395 OUR ASSOCIATE Ashlyn Sorraghan Sorraghan Ashlyn
  • 5th 217 HIGH FASHION Syenna Vasilopoulos Vasilopoulos Syenna
  • 6th 234 INVERMAY STRIKING BOB Georgia Cleeland Cleeland Georgia

Class 43. Owner Rider Galloway

  • Winner 574 WILLOWCROFT REGAL DELIGHT Breanna Forster Forster Breanna
  • 2nd 487 SILKWOOD SUBLIME Brynie Lee Lee Brynie
  • 3rd 522 TERRA FELIX XL Holly Ticehurst Ticehurst Holly
  • 4th 307 LEANDA CHANCES ARE Laura Heffer Heffer Laura
  • 5th 436 RIVERSEA PARK REPERTOIRE Georgia Adams Adams Georgia
  • 6th 317 LISMORE SHOWTIME Casey Shevlin Shevlin Casey

Class 44. Owner Rider Pony, over 12.2 hands & not over 14 hands

  • Winner 348 MIRANDA TOUCH OF MINK Emily Murray Murray Emily
  • 2nd 168 FARLEIGH CALYPSO Emma & Ellie Rudder Rudder Emma
  • 3rd 463 SANLIRRA PREMONITION Allana Adams Adams Allana
  • 4th 205 HARRINGTON PARK CATCH PHRASE Stephanie Day Day Stephanie
  • 5th 545 ULTRA MODERN CT Ayja Grigg Grigg Ayja
  • 6th 299 LANGTREE DISTINCTION Sophie Kootstra Kootstra Sophie

Class 45. Owner Rider Pony, 12.2 hands & under

  • Winner 23 ASHTAN PARK CROWNING GLORY Haylee Adams Adams Haylee
  • 2nd 156 ELWOOD FESTIVITY Tori Merygold Merygold Tori
  • 3rd 456 ROYALWOOD MINUET Hayley Gears Gears Hayley
  • 4th 542 UHAVTA ROYAL EXTRAVAGANCE Danielle Ford Ford Danielle
  • 5th 350 MIRINDA MISS MONEY PENNY The Fraser Family Fraser Jessica
  • 6th 527 TICKLE ME ELMO Cherie Forehan Forehan Ashleigh

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2018 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

Log in with your credentials

Forgot your details?