Royal Adelaide Show 2017

Section 4s winners The Southern Eyre Hunt Club Inc. team
Supreme Heavy Harness Exhibit ‘Mr Darcy’ & ‘Mr Brock’ exhibited by Strafford P. & Keogh M.
Reserve Champion Show Hunter Galloway ‘Cruze’ exhibited by Berwick A & Camilleri E & Raymont Equestrian
Mounted Games
Pink Coats
Reserve Champion Junior Rider 14 to 17 yrs Lee, Brynie
Supreme Trade/Delivery Heavy Harness Turnout ‘Glenquarry Monty’s Boy’ exhibited by Glenquarry Clydesdales
World Cup Showjumping Best Presented ‘Anton’ exhibited by Brice G & Clark M & T
Reserve Champion Multiple Trade/Delivery Heavy Harness Turnout ‘Mr Darcy’ & ‘Mr Brock’ exhibited by Strafford P. & Keogh M.
Most Successful Group B Showjumping Rider and Horse Price, Georgia Kate on ‘Dreamtime Invader’
Best Novice Show Hunter Horse ‘JD Montreal’ exhibited by De Marco, John
Most Successful Showjumping Horse ‘Worlds Apart’ exhibited by Brice G & Clark M ridden by Billy Raymont
Judges L-R Ms Margaret Langan WA (Light Harness) and Ms Robyn Anderson VIC (Light Harness Turnout) with Supreme Champion Light Harness ‘Cherry Farm Alarick’ exhibited by Jones R & K & Bensley R & M
Champion Light Horse Turnout ‘Stillbrook Tabitha’ exhibited by Ryan, Stuart
Champion Non-Hackney Horse or Galloway ‘Stillbrook Tabitha’ exhibited by Ryan, Stuart
Supreme Harness Shetland Pony ‘Balnagown Enchanted’ exhibited by Wilson & Wright
Champion Hackney Horse ‘Cherry Farm Alarick’ exhibited by Jones R & K & Bensley R & M
Judges LtoR Ms Robyn Anderson VIC (Light Harness Turnout) & Ms Margaret Langan WA (Light Harness) with stewards
Section 4s The Awesome Foursome team
Champion and Reserve Champion Galloway Hack ‘Royalwood Opening Night‘ exhibited by Thompson, Sue and ‘Royalwood Concerto’ exhibited by Fraser, Madeline
Champion Multiple Delivery Heavy Harness ‘Mr Darcy’ & ‘Mr Brock’ exhibited by Strafford P. & Keogh M.
Champion Multiple Delivery Heavy Harness ‘Mr Darcy’ & ‘Mr Brock’ exhibited by Strafford P. & Keogh M.
Mounted Games
Champion Junior Rider 14 to 17 yrs Plumb, Daizi
Champion Delivery Horse ‘Ben Koi Spitfire’ exhibited by Glenquarry Clydesdales
Champion Heavy Harness Turnout ‘De Marco, John’ exhibited by Moss, Howard
World Cup Showjumping First Prize Arkins, James on ‘Da Vincis Pride’
Champion Multiple Trade/Delivery Heavy Harness Turnout ‘Lowanvale Elaenor’, ‘Three Roads Lady Guinevere’, ‘Lowanvale Lady Anne’ & ‘Lowanvale Vallyce’ exhibited by Fritsch, Ian & Lynette
Champion Single Heavy Harness Turnout ‘Glenquarry Monty’s Boy’ exhibited by Glenquarry Clydesdales
Best Young Showjumping Horse ‘Fontaine Blue VDL’ exhibited by Clinton-Brent M. & Clinton N. & Brent P. and ridden by Paul Brent.
Best Senior SA Showjumping Rider Kristy Bruhn on ‘Blackall Park Koraleigh’
Most Successful Showjumping Rider Billy Raymont on ‘Worlds Apart’ exhibited by Brice G & Clark M
Champion Non-Hackney Pony ‘Nawarrah Park Pink Panther’ exhibited by Collins Corinne & James Andrew
Champion Hackney Pony ‘Hudson Nicola’ exhibited by Collins Corinne & James Andrew
Reserve Champion Shetland Turnout Tara Park Phoenix exhibited by Wilson & Wright
Champion Shetland Pony ‘Balnagown Enchanted’ exhibited by Wilson & Wright
Champion Viceroy Turnout ‘Cherry Farm Alarick’ exhibited by Jones R & K & Bensley R & M

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2017 Australian Eques  Contact us

or

Log in with your credentials

Forgot your details?